Выставка "Автомобиль - искусство" - интервью с Еленой Степанюк

Заказ экскурсий, звонить до 18:00. +380 56 372 55 86; +380 (92) 101 05 85; 073 101 05 85

Технический музей

Машины Времени

Выставка «Автомобиль — искусство» — интервью с Еленой Степанюк

ІНТЕРВ’Ю З ПРЕДСТАВНИЦЕЮ ЛІТЕРАТУРНОЇ ЧАСТИНИ ВИСТАВКОВОГО ПРОЕКТУ «АВТОМОБІЛЬ – МИСТЕЦТВО» — Оленою Степанюк, завідувачкою відділу іноземними мовами у Дніпровській міській центральній бібліотеці.

— Пані Олено, з Вами було дуже приємно співпрацювати! Скажіть, що Вам найбільш сподобалось у створенні виставки «АВТОМОБІЛЬ – МИСТЕЦТВО»?
— Концепція цього проекту здалася мені водночас цікавою та складною. Було важко уявити поєднання таких несумісних речей: картин, машин та книг. Але зараз, коли я дивлюсь на всіх трьох представників нашої виставки – я бачу в них спільні риси характеру, вони викликають однакове захоплення епохою, з якої вони походять. Також мене приваблювала можливість показати людям інший світ, якомога ширше розкрити їм очі на літературу, показати її з іншого ракурсу.
— Можливо Ви зіткнулись з якимись труднощами під час участі в проекті?
— Було складно згадати : в яких книгах були присутні ці машини. Бо зазвичай, коли читаєш книгу, то не звертаєш уваги на машину, тільки якщо вона не виступає в головній ролі, як це є, наприклад, в книзі Ролана Барта «Міфології» (яка, до речі, є учасницею проекту), в якій автомобілю Citroen DS присвячується ціла глава. Тому цей проект став дуже корисним, бо я почала, читаючи книги, звертати увагу й на машини.
— Для нас не секрет, що з усіх машин на нашій виставці Вашою особистою фавориткою є Citroen DS. Що Вас так приваблює в ній?
— Я дуже захоплююсь цією машиною, бо вона є особливою та значно відрізняється від інших. Французи називають її «богинею» — це справді так. Коли я була у Франції, я чула, як там характеризують її, з яким захопленням розповідають про неї. Вона як вишукана жінка, бо серед інших автомобілів вона виглядає дуже тендітно.
— Чи мали Ви змогу поїздити на Citroen DS, коли були у Франції?
— Так, неодноразово. На ній дуже приємно їхати – враження, ніби летиш у повітрі.
— А що Ви можете сказати про підібрану Вами книгу під Citroen DS? І чи погоджуєтесь з обраною Художнім музеєм картиною?
— Мені дуже сподобалась картина В‘ячеслава Ховаєва «Відкриття на Місяці». Раніше Місяць ототожнювали з чимось міфічним, тому картина підходить під «Богиню». Щодо книги Ролана Барта «Міфології» – це книга не для всіх. Як і Citroen DS, її не кожен може зрозуміти. Вона наповнена безліччю міфів, які ми можемо побачити в повсякденному житті. Я дуже радію від того, що у жителів міста Дніпра виявилась нагода познайомитись з творчістю цього видатного письменника.
— А як реагують люди на виставку у бібліотеці?
— Молоді дуже подобається інтерактивна частина – вони із захопленням домальовують машини та картини, які у багатьох виходять такими гарними, що шкода стирати. Дорослі рідко беруть участь у малюванні – бояться, що не вийде. Я завжди кажу, що потрібно пробувати і вірити в себе. Треба звільнитись від своєї невпевненості та внутрішніх страхів, бо ця виставка присвячена свободі: свободі слова, швидкості, фантазії… Дуже цікаво слідкувати за реакцією людей, за тим, як вони роздивляються машини та картини, задумливо перегортають книги та малюють на мольбертах. Відвідувачі бібліотеки кажуть, що проект є розвиваючим та різностороннім.
— Citroen DS можна побачити у фільмі «Фантомас». Подобається Вам цей фільм? І таке позитивне питання: чи бачили Ви колись самого Фантомаса, коли летіли у літаку?)
— Літала у літаку безліч разів, бачила різних людей, ще й гірших, ніж Фантомас (сміється). А насправді, мені не подобається цей фільм, а французи взагалі його терпіти не можуть і дивляться тільки заради Citroen DS.

Пані Олена згадала ще декілька книг, в яких згадуються ці машини, та поділилась з нами: у книзі Кеннета Грема «Вітер у вербах» згадується Ford T. Це улюблена книга 26-го президента США Теодора Рузвельта. Volkswagen Beetle присутній у книзі німецького письменника Еріх Марії Ремарка «Три товариші», Mini є у Джека Керуака «У дорозі», Citroen DS – в книзі Ерве Базена «Крик сови», а Porsche 911 – у бестселері «Сутінки» Стефані Майер. Можливо ці книги зможуть проілюструвати подібний проект в майбутньому.